Co warto wiedzieć przed zamówieniem betonu towarowego?

Co warto wiedzieć przed zamówieniem betonu towarowego?

22 stycznia 2020 0 przez Master Bloger

Czasy, kiedy beton był wyrabiany bezpośrednio na placach budowy w niewielkich betoniarkach, powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz więcej osób decyduje się na zamówienie betonu towarowego, który jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zanim jednak dokonamy kupna, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Wybór odpowiedniej betoniarni

Obecnie na polskim rynku nie brakuje profesjonalnych betoniarni, które oferują beton towarowy. Wbrew pozorom nie możemy jednak złożyć zamówienia w pierwszej lepszej firmie. W końcu beton to podstawowy element wykorzystywany w budownictwie, dlatego konieczne jest, by był jak najlepszej jakości. Tylko dzięki temu zyskamy pewność, że konstrukcja będzie stabilna i trwała przez wiele lat.

Dlatego, podobnie jak przy wyborze producenta jakiegokolwiek innego towaru, musimy zapoznać się z opiniami na temat betoniarni. Poza referencjami od klientów indywidualnych oraz firm, dobrze też sprawdzić, czy przedsiębiorstwo może się poszczycić różnymi certyfikatami. Nie zapominajmy także o tym, że beton towarowy musi być wytworzony w zgodzie z określonymi normami. Najnowsza to PN-EN 206+A1:2016-12 Beton – Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność.

Kupno betonu towarowego

Przed zamówieniem betonu towarowego upewnijmy się, że podaliśmy ilość, która rzeczywiście jest nam potrzebna, ponieważ zwrot nie zawsze jest możliwy. Kiedy towar zostanie już dostarczony na plac budowy, pamiętajmy, że jako klienci mamy prawo poprosić pracownika betoniarni o pokazanie dokumentów wykazujących, że beton został wykonany według obowiązujących wytycznych. 

Beton towarowy musi mieć odpowiednią konsystencję i być w pełni urabialny. Dzięki temu, po wylaniu go za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej pompy, umożliwi na wykonanie wszystkich elementów, które uwzględniliśmy w planie inwestycji. 

Nie zapominajmy, że odpowiednia pielęgnacja betonu leży już po naszej stronie, nie decyduje o tym betoniarnia. Towar nawet najwyższej jakości musi być chroniony przed warunkami zewnętrznymi, by zyskał określoną wytrzymałość.