Jaki akumulator do kosiarki będzie najlepszy?

Jaki akumulator do kosiarki będzie najlepszy?

21 stycznia 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Pomijając silnik, to właśnie akumulator jest najważniejszą częścią każdej kosiarki. Bez względu na to, czy mamy sprzęt z wysokiej, czy może ze średniej półki cenowej, podczas wymiany tego elementu trzeba się upewnić, że dokonujemy właściwego wyboru.

Rodzaje akumulatorów do kosiarek

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że akumulator do kosiarki może mieć zróżnicowaną pojemność. Najczęściej można spotkać akumulatory o pojemnościach 16Ah, 24Ah i 30Ah. To, który będzie najlepszy, zależy od tego, jak często korzystamy ze sprzętu. Im mniejsza pojemność, tym częściej będzie potrzebne ładowanie. W zasadzie wszystkie akumulatory wymagają napięcia o mocy 12V. 

Akumulator do kosiarki czy traktorka ogrodowego może się różnić technologią, w jakiej został wykonany:

  • akumulator kwasowo-ołowiowy – wymaga uzupełniania poziomu elektrolitu (można go zakupić w każdym dobrym sklepie ogrodniczym, np. https://ogrodexmilicz.pl). Takie akumulatory należą zdecydowanie do najtańszych;
  • akumulator żelowy – w tym przypadku mamy do czynienia z mieszanką elektrolitu i krzemionki. Taka substancja jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, jednak w parze idzie z tym większy koszt;
  • akumulator AGM – wykonany w najnowocześniejszej technologii, wykorzystującej specjalne separatory. To sprawia, że akumulator jest bardzo wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne, w tym zmiany temperatury. Takie akumulatory są dość drogie.

Akumulator do kosiarki – jaka marka?

Od prawidłowej pracy akumulatora zależy to, czy nasza kosiarka rzeczywiście poradzi sobie z koszeniem trawnika, szczególnie takiego o dużej powierzchni. Dlatego wymieniając tę część, zdecydowanie warto wybrać model od uznanego producenta, jak chociażby Husqvarna, Panasonic czy Granit. To zagwarantuje jego długą żywotność.

Trzeba jednak pamiętać, że koszt takiego akumulatora zaczyna się od ok. 150-200 zł wzwyż. Na rynku nie brakuje tańszych propozycji, jednak wówczas musimy liczyć się z tym, że akumulator niekoniecznie spełni nasze oczekiwania i okaże się niewystarczający dla naszego sprzętu.