Wybierasz konto oszczędnościowe? Nie daj się na to nabrać / konta oszczędnościowe

Wybierasz konto oszczędnościowe? Nie daj się na to nabrać / konta oszczędnościowe

17 kwietnia 2023 0 przez Master Bloger

To prawda, że konta oszczędnościowe cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Wpływ na to ma przede wszystkim łatwość obsługi takiego rachunku i gwarancja zysku bez ryzyka utraty wniesionego kapitału. Inwestorzy, którzy właśnie na koncie oszczędnościowym chcą ulokować swoje oszczędności, powinni jednak dobrze zastanowić się nad ofertami banków i wybrać konto, które będzie w pełni spełniać ich wymagania. Przedstawiamy czynniki, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę.

Czy konto oszczędnościowe może być za 0 złotych?

Banki reklamują swoje konta oszczędnościowe jako to zupełnie bezpłatne. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Otwarcie rachunku za 0 złotych, prowadzenie konta za 0 złotych, brak prowizji dla banku, możliwość bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów i darmowe przelewy internetowe. Jeśli takie warunki zawiera umowa z bankiem, wtedy rzeczywiście możemy mówić o koncie całkowicie bezpłatnym.

Należy też patrzeć na warunki, jakie stawia bank. Może okazać się, że konta oszczędnościowe rzeczywiście są darmowe, ale tylko wtedy, gdy inwestor spełni pewne wymogi – tutaj najczęściej pojawia się obowiązek miesięcznych wpłat o określonej wysokości czy brak wypłat kapitału, który podlega oprocentowaniu.

Czy na pewno konta oszczędnościowe nie mają żadnych ograniczeń?

Nowoczesne konta oszczędnościowe pozwalają pomnażać pieniądze, a jednocześnie zarządzać zgromadzonymi finansami w swobodny sposób. Inwestor powinien jednak dokładnie sprawdzić, czy bank na pewno nie wprowadził żadnych ograniczeń i czy rzeczywiście konto oszczędnościowe pozostawia mu pełną dowolność w dysponowaniu ulokowanymi środkami.

Często zdarza się, że rzeczywiście wypłaty gotówki z bankomatów są darmowe i nie przyczyniają się do utraty wypracowanych odsetek, ale tylko w określonej ilości w skali miesiąca. Ta sama zasada dotyczyć może transakcji zakupowych przy wykorzystaniu karty przypisanej do takiego rachunku. Korzystanie z konta bez ograniczeń jest też nierzadko możliwe jedynie wtedy, gdy w każdym miesiącu inwestor wpłaci na nie konkretną sumę pieniędzy, które będą podlegać oprocentowaniu.

Czy oprocentowanie w skali roku to dobry pomysł na zysk?

Reklamy kont oszczędnościowych kuszą sporym zyskiem. Warto jednak pamiętać, że proponowane oprocentowanie wyliczane jest w skali roku, a nie jednego miesiąca. Jeśli inwestor chce pomnażać swoje oszczędności zgodnie z ofertą instytucji bankowej, musi prowadzić taki rachunek przez co najmniej rok i spełniać w tym czasie wszystkie warunki, jakimi zostanie obarczony.

Oprocentowanie w skali roku to standard, jednak banki nadal nie zawsze jasno informują o tym swoich potencjalnych klientów. Pamiętajmy zatem, że na obiecywany zysk przyjdzie nam trochę poczekać. W tym czasie bardzo często na rynku pojawiają się nowe, o wiele atrakcyjniejsze oferty, które wiążą się z możliwością inwestowania nadwyżek pieniędzy.