Ubezpieczenie szpitalne – czym jest i czy warto z niego skorzystać

Ubezpieczenie szpitalne – czym jest i czy warto z niego skorzystać

28 lipca 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Dłuższy pobyt w szpitalu zdarza się statystycznie przynajmniej raz w życiu. Wprawdzie w Polsce ubezpieczenie NFZ obejmuje bezpłatne leczenie szpitalne, niemniej jednak czasami z pobytem w szpitalu wiążą się dodatkowe wydatki, takie jak konieczność opłacenia prywatnej opieki pielęgniarskiej lub dodatkowej rehabilitacji. Pamiętajmy również, że za okres dłuższej absencji w pracy przysługuje jedynie 70 procent podstawowego wynagrodzenia. Ubezpieczenie szpitalne to propozycja dla osób, które chcą być dodatkowo zabezpieczone na wypadek pobytu w szpitalu. Wybierając taki produkt, otrzymuje się świadczenie pieniężne za każdy dzień spędzony w szpitalu.

Czym jest ubezpieczenie szpitalne?

Ubezpieczenie szpitalne to produkt oferowany przez coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych jako samodzielna polisa lub jako dodatek do ubezpieczenia NNW.

Wykupując ubezpieczenie szpitalne, otrzymuje się gwarancję, że jeśli z powodu nieszczęśliwego wypadku lub choroby konieczna będzie hospitalizacja, za każdy dzień pobytu w szpitalu dostanie się świadczenie pieniężne. Jego wysokość zależy od warunków ujętych w umowie – zazwyczaj jest to od 100 do 500 zł za każdy dzień hospitalizacji, o ile nie trwa ona krócej niż 4 dni i nie dłużej niż 90 dni.

Pieniądze otrzymane ze świadczenia w ramach ubezpieczenia szpitalnego można przeznaczyć na dowolny cel.

Wysokość składki w przypadku polisy oferującej ubezpieczenie szpitalne zależy przede wszystkim od wieku osoby ubezpieczonej. Najtańsze jest ubezpieczenie szpitalne dla dziecka, a stawka rośnie wraz z wiekiem, ponieważ rośnie wówczas także ryzyko pojawienia się choroby wymagającej leczenia w szpitalu. Wysokość składki uzależniona jest także od wysokości świadczenia wypłacanego w razie pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie szpitalne – czy warto z niego skorzystać?

Ubezpieczenie szpitalne to dobry wybór dla osób, które chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Pieniądze wypłacane z polisy za każdy dzień pobytu w szpitalu przeznaczyć można na lekarstwa, rehabilitację, prywatną opiekę medyczną, można jednak potraktować je jako „osłodę” niedogodności związanych z pobytem w szpitalu.

Ubezpieczenie szpitalne daje pewnego rodzaju komfort psychiczny; wykupując je, mamy zabezpieczenie finansowe w przypadku, gdy z powodu hospitalizacji niemożliwe staje się wykonywanie dotychczasowej pracy lub jeśli dłuższy pobyt w szpitalu wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie szpitalne?

Wybierając ubezpieczenie szpitalne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki umowy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają w nich przypadki hospitalizacji, za które należy się świadczenie pieniężne, do minimum.

Zazwyczaj warunki umowy skonstruowane są tak, że odszkodowanie za pobyt w szpitalu należy się jedynie w przypadkach, gdy hospitalizacja jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub choroby, z wykluczeniem chorób psychicznych. Warto jednak dokładnie przeczytać ofertę polisy, tak by uniknąć niemiłych niespodzianek w przypadku, gdy liczymy na wypłatę odszkodowania.

Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie szpitalne,to zakres ubezpieczenia w sensie obejmowanego nim terytorium. Większość polis oferuje dodatkowe ubezpieczenie szpitalne jedynie na terenie Polski. Oznacza to, że za pobyt w szpitalu za granicą, nawet jeśli jest on wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub choroby, nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Dostępne są jednak także polisy oferujące ubezpieczenie szpitalne poza granicami Polski – jeśli zależy nam na konkretnym kraju, należy dokładnie sprawdzić, czy jest on uwzględniony w umowie.