Pijawki w walce z nadciśnieniem
24 marca 2018Nadciśnienie tętnicze to ciśnienie krwi wynoszące powyżej 140/95 mmHg. Jego objawami mogą być m. in. ucisk i zawroty głowy, zwiększona potliwość, uderzenia gorąca i ucisk w okolicy serca. Nieleczone nadciśnienie z jednej strony może być objawem groźnych chorób jak problemy z układem krążenia, choroby nerek, nadnerczy i tarczycy, z drugiej – może prowadzić do takich stanów jak zawał, udar czy miażdżyca naczyń. Jedną z metod leczenia nadciśnienia jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami. Ślina tych cennych bezkręgowców zawiera substancje pomagające obniżyć podwyższone ciśnienie krwi.
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Wartość ciśnienia krwi zależy od tego, z jaką siłą krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych. Najwyższe jest, gdy serce się kurczy – mówimy wtedy o skurczowym ciśnieniu tętniczym, a najniższą – podczas rozprzężenia między dwoma uderzeniami serca – nazywamy je ciśnieniem rozkurczowym. Mierzymy je w mmHg – milimetrach słupka rtęci. Za wzorcowe uważa się ciśnienie 120/80. Nie powinno ono przekraczać 140/95 mmHg. Jeżeli jest wyższe, mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym.
Z czym się wiąże nadciśnienie?
Objawami nadciśnienia mogą być ucisk i zawroty głowy, męczliwość, zwiększona potliwość i uderzenia gorąca, ucisk w okolicy serca.
Podwyższonego ciśnienia krwi nie należy lekceważyć, ponieważ bywa objawem groźnych chorób jak wady serca, zaburzenia czynności tarczycy oraz nadnerczy, chorób nerek i problemów z układem krążenia. Z drugiej strony nieleczone nadciśnienie może prowadzić do takich stanów jak niedokrwienie kończyn, miażdżyca, wylewy i udary.
Pijawki jako sposób leczenia nadciśnienia
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, staje się ostatnio modna. Jedną lub kilka pijawek pochodzących wyłącznie z kontrolowanej hodowli przystawia się do skóry pacjenta. Pijawka posiada chitynowe ząbki, dzięki którym przebija się przez skórę i zaczyna ssać krew. Pobierając krew, uwalnia do ciała pacjenta lecznicze substancje. Wiele z nich ma zbawienny wpływ na układ krążenia. Efektem będą udrożnione naczynia i rozpuszczone zakrzepy.
Histamina obecna w ślinie pijawek przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Inna cenna substancja, jaką zawiera wydzielina ślinowa tych pożytecznych bezkręgowców, to PC-LS. Jest to substancja niskocząsteczkowa złączona łańcuchem polipeptydowym z destabilazą, związkiem chemicznym rozkładającym zakrzepłą krew. Reguluje ciśnienie krwi, obniżając je, kiedy jest za wysokie i podwyższając, kiedy jest za niskie.
Stosując terapię pijawkami należy skonsultować się z hirudoterapeutą w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.