Pellet – czy to się opłaca?

Pellet – czy to się opłaca?

24 maja 2021 Wyłączono przez Master Bloger

Pellet jest na rynku stosunkowo nowym materiałem opałowym. Powstający z odpadów drewna surowiec jest świetną alternatywą dla węgla, który tworzy wiele substancji smolistych podczas spalania. Pellet w przeciwności do niego nie produkuje prawie żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, dlatego korzystanie z niego poprawia jakość powietrza na naszej planecie.

Opłacalność używania pelletu

Spalanie pelletu wymaga od nas odpowiedniego dostosowania kotłowni pod tym kątem. Jednak koszt takiego dostosowania nie jest aż tak duży i zwraca się nam po około dwóch sezonach grzewczych. Staje się tak za sprawą ceny pelletu, która jest o wiele niższa niż cena węgla. Jeżeli spojrzymy tylko na cenę za tonę, możemy pomyśleć, że nie jest to prawda, lecz tona pelletu starcza na dłużej niż tona węgla. Jest tak natomiast przez bardzo wysoką kaloryczność pelletu.

Pellet dobrej jakości możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, na przykład https://envun.pl/, który w swojej ofercie posiada również rury stalowe. Pellet jest paliwem czystym, ponieważ tworzy się go tylko z surowców odpadowych. Oczywiście węgiel jest surowcem naturalnym, przez co powinien nie być szkodliwy. Nic bardziej mylnego: podczas spalania węgla do atmosfery uwalniana jest bardzo duża ilość dwutlenku węgla, siarki i popiołów. Sprawia to, że węgiel jest szkodliwy dla naszych dróg oddechowych.

Dostosowanie kotłowni pod spalanie pelletu

Używanie pelletu jako surowca opałowego ma wiele zalet dla naszej planety, jednak jak dostosować się pod jego spalanie? Na początku musimy wydzielić miejsce, w którym piec będzie stał, jeżeli posiadaliśmy wcześniej piec z podajnikiem, to nowy piec na pellet drzewny z łatwością powinien zmieścić się na jego miejscu. Jeżeli jednak posiadaliśmy wcześniej mały piec bez podajnika, mogą pojawić się problemy z miejscem.

Po wygospodarowaniu przestrzeni możemy cieszyć się nowym piecem. Następnym krokiem jest wydzielenie miejsca, w którym będziemy przechowywać pellet. Pellet jest materiałem, który nie lubi wilgotnych kątów, dlatego do jego przechowywania polecamy suche, zadaszone miejsca. Najlepiej, aby  było ono stałe, żeby uniknąć przekładania pelletu z miejsca na miejsce, ponieważ może się on pokruszyć.