Jak wygląda montaż wykładziny PCV?

Jak wygląda montaż wykładziny PCV?

12 kwietnia 2021 Wyłączono przez Master Bloger

Do tej pory istnieje bardzo wielu zwolenników tradycyjnych parkietów oraz płytek. Jednak ostatnio coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie wykładzin PCV. Dlaczego są tak chętnie stosowane? Głównie z uwagi na ich wysoką trwałość oraz odporność na ścieranie. Są również łatwe w utrzymaniu czystości, a montaż jest niezwykle szybki i prosty. Wystarczy dokładnie dopasować wariant, wymierzyć odpowiednią wielkość, a docinki można bez problemu wykonać na miejscu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Montaż wykładziny PCV – jak to robić?

Jednymi z najchętniej wybieranych materiałów na wykończenie podłóg są wykładziny PCV. Doskonale tłumią dźwięki, zapewniają odpowiednią amortyzację i przede wszystkim nie ulegają tak szybko zniszczeniu, jak płytki czy panele. Dużą zaletą jest także niski koszt zakupu oraz łatwość montażu. Tak naprawdę wystarczy nam jedynie dobra miarka i ostry nożyk.

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie określić – gdzie będziemy kładli wykładzinę, ponieważ będzie to zależało od jej konkretnego modelu. Kolejnym krokiem jest wymierzenie potrzebnej ilości, tak aby uniknąć jak największej ilości docinek. Następnie przycięty materiał rozkładamy na podłodze i możemy przystępować do mocowania. Jak najlepiej to robić? Można ją układać na wiele sposobów – swobodnie, przyklejać klejem lub taśmą dwustronną. Technika zależy od nas samych, więc podczas zakupu warto zwrócić na to uwagę.

Poprawne ułożenie wykładziny – ważne kwestie

Wiele osób twierdzi, że najtrudniejszą czynnością podczas pracy z wykładziną jest odpowiednie połączenie arkuszy. Dotyczy to szczególnie wariantu, który jest bogaty we wzory. Mocowanie trzeba wtedy zrobić w taki sposób, aby złącze było jak najmniej widoczne. Jeśli nie jest to możliwe, najlepiej sięgać wtedy po wykładziny w jednolitym kolorze.

Kiedy wszystko mamy dokładnie wymierzone i docięte, wystarczy element posmarować klejem i mocno docisnąć do podłoża. Nawierzchnia nie ma tutaj żadnego znaczenia, więc wykładzina może być przyklejona do zniszczonej podłogi, jak i popękanych płytek. W przypadku taśmy dwustronnej montaż wygląda podobnie, tylko zamiast kleju odklejamy specjalną taśmę na spodzie wykładziny i precyzyjnym ruchem kładziemy materiał.