Jak radzić sobie z blokadą językową?

Jak radzić sobie z blokadą językową?

31 sierpnia 2018 0 przez Master Bloger

Nauka języka obcego nigdy nie sprawiała ci problemu? Doskonale znasz zarówno słownictwo, jak i gramatykę? Niestety w życiu codziennym okazało się, że dobra znajomość języka obcego ma się nijak do rzeczywistości? Twoim problemem jest blokada językowa. Na szczęście wystarczy zmiana sposobu myślenia, aby ją pokonać.

Zdecydowana większość osób mających blokadę językową, obawia się, że podczas rozmowy z obcokrajowcem popełni błąd, zapomni jakiegoś słowa i w efekcie zostanie niezrozumiana, a nawet wyśmiana. I właśnie tego rodzaju myślenie nas gubi. Musimy uświadomić sobie, że nawet samym rodowitym mieszkańcom krajów anglojęzycznych zdarzają się wpadki. Gdy będziemy się skupiać tylko na tym, co nam nie wychodzi, zniechęcimy się. Popełnianie błędów to przecież jeden z nieodzownych elementów nauki. Nie zwracajmy więc na to uwagi i czerpmy radość z posługiwania się obcym językiem – nawet w mocno jeszcze niedoskonałej formie. Im szybciej zaczniemy, tym szybciej dojdziemy do perfekcji.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od zmiany nastawienia. Pamiętajmy, że obcokrajowcy bardzo doceniają każdą próbę porozumienia się w ich języku. Zresztą – zastanówmy się. Gdy obcokrajowiec próbuje mówić w języku polskim, staramy się mu pomóc – mimo że czasem te próby są niezwykle nieudolne. Pod żadnym pozorem go nie wyśmiewamy lecz doceniamy to, że się stara, podpowiadamy słowa, kończymy zdania. W naszym przypadku sytuacja jest więc analogiczna. Najistotniejsze jest przekazanie danej informacji, a także przyjemność płynąca z kontaktu z drugim człowiekiem – sam sposób mówienia jest kwestią drugorzędną. Wbrew pozorom nasz rozmówca wcale nie czyha na nasze potknięcia. Jeśli jednak nasze nastawienie za żadne skarby nie chce się zmienić, możemy skorzystać z pomocy szkół językowych. Częstochowska placówka Tarkowski przede wszystkim właśnie kładzie nacisk na konwersacje. Szkoła języka angielskiego Częstochowa uczy więc nas nie tylko mówić, ale i komunikować się, a także myśleć w obcym języku. Dzięki temu mamy okazję oswoić się ze swoim głosem, który w języku angielskim brzmi inaczej niż w polskim, a poza tym możemy zweryfikować poziom swoich umiejętności na tle innych kursantów.