Jak przygotować okna na zimę – sprawdzone porady

Jak przygotować okna na zimę – sprawdzone porady

12 marca 2020 0 przez Master Bloger

Zbliżający się sezon zimowy może oznaczać, że jeżeli nie przygotujemy odpowiednio okien – możemy liczyć się z utratą ciepła i koniecznością ciągłego podkręcenia kaloryferów. Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików, które w odpowiedni sposób zabezpieczą Twoje mieszkanie bądź dom przed ucieczką ciepłego powietrza.

Zmiany w otoczeniu

Okres jesienno-zimowy potrafi uprzykrzyć życie. Sezon grzewczy nie tylko bywa kosztowny, ale potrafi także źle wpłynąć na otaczające nas przedmioty oraz rośliny. My sami także zaczynamy odczuwać pewien dyskomfort, który wiąże się z suchością powietrza. Łatwiej jest też złapać infekcję bądź przeziębić się poprzez wyjście z bardzo mocno nagrzanego pomieszczenia na zewnątrz. 

Aby odpowiednio dostosować temperaturę w domu czy mieszkaniu, należy zacząć przede wszystkim od przygotowania okien na sezon jesienno-zimowy. Jeżeli zadbamy o odpowiednią szczelność, łatwiej będzie nam dostosować odpowiednie parametry temperatury oraz wilgotności. 

Jak przygotować okna na zimę?

Okna Częstochowa można samodzielnie przygotować na okres jesienno-zimowy. Na samym początku warto sprawdzić stan zawiasów. Wszystkie te elementy powinny być na swoim miejscu, odpowiednio dokręcone. Jeżeli tak nie jest – wystarczy użyć śrubokręta oraz zabezpieczyć newralgiczne miejsca smarem lub wazeliną techniczną. 

Niezwykle ważny jest także stan uszczelek, a ten musi być kontrolowany regularnie. Są to elementy narażone na drobne uszkodzenia i można zaobserwować w nich drobne ubytki. Aby lepiej je zabezpieczyć, przydatny okaże się smar lub wazelina techniczna. Zużyte uszczelki nadają się do jak najszybszej wymiany – trzeba to jednaj zrobić jeszcze przed nadejściem zimy. 

Montaż nowych uszczelek nie jest trudny i można go wykonać samemu. Wcześniej okno musi zostać odpowiednio przygotowane – należy oczyścić je z brudu i kurzu, a już szczególnie w miejscu zakładania nowego elementu uszczelniającego. Następnie wystarczy zdjąć taśmę zabezpieczającą i docisnąć uszczelkę.