Hirudoterapia – dlaczego warto?

Hirudoterapia – dlaczego warto?

14 maja 2018 0 przez Master Bloger

Leczenie pijawkami jest owiewane wieloma mitami. Mimo to popularność tej metody coraz bardziej rośnie, a to dzięki wysokiej skuteczności. Te małe stworzenia zawierają w swoich gruczołach ślinowych ponad 110 substancji leczniczych, które pomagają w walce z chorobami i poprawiają ogólną kondycję organizmu człowieka.

Hirudoterapia jest przeznaczona dla każdego. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent jest najpierw poddany pogłębionemu wywiadowi. Jeżeli w wyniku rozmowy nie będą występowały żadne przeciwwskazania, wówczas można zastosować kurację pijawkami medycznymi. Należy pamiętać, że decydujące znaczenie ma tutaj morfologia krwi, przyjmowane leki czy przechodzone choroby.

Substancje lecznicze – jakie?

Pijawki medyczne są hodowane w specjalnych warunkach laboratoryjnych i tylko te nadają się do przeprowadzania zabiegu. Stworzenia ze środowiska naturalnego nie mogą być stosowane w terapii. Substancje lecznicze, tzw. hirudozwiązki, występują w gruczołach ślinowych i jest ich 110. Jednak wciąż wszystkie nie zostały nazwane i sklasyfikowane.

Związki przenikają do organizmu człowieka po przyssaniu się pijawki do ciała, w zamian za to zabiera ona krew. Wśród hirudozwiązków znajdują się m.in.: aparyza (poprawiająca płynność krwi oraz zmniejszająca jej lepkość), hementyna (rozbijająca powstałe zakrzepy), gilatyna (przeciwdziałająca przerzutom) i hirudyna (wykazująca działanie przeciwzakrzepowe).

Rodzaje kuracji

Leczenie pijawkami może być przeprowadzone w różny sposób. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta oraz chorób, które przechodzi. Najczęściej spotykanymi i wykorzystywanymi rodzajami kuracji są miejscowa i kompleksowa.

Hirudokompleksoterapi polega na przykładaniu w różnych miejscach jednocześnie pijawek, tak aby oddziaływały na różne układy w tym samym czasie. Terapia miejscowa natomiast opiera się na układaniu żyjątek w konkretnych częściach ciała po to, aby substancje bezpośrednio docierały do źródła bólu.