Fotowoltaika i pompy ciepła – rodzaje i zalety

Fotowoltaika i pompy ciepła – rodzaje i zalety

28 grudnia 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Panele fotowoltaiczne, choć są nieco kosztowną inwestycją, stały się obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Zalety instalacji fotowolotaicznej są ogromne i ciężko je porównać z jakąkolwiek inną metodą. Jednak, aby wszystko było jeszcze bardziej opłacalne, warto połączyć tą technologię z pompą ciepła, bo tylko wtedy uzyskamy najlepszy rezultat. Jak działa i jakie są jej rodzaje?

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto?

Zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i pompy ciepła posiadają wiele zalet, między innymi:

  • pozwalają wytwarzać nie tylko prąd, ale i ciepło,
  • znacząco obniżają rachunki,
  • inwestycja zwraca się w całości,
  • przyczyniają się do dbałości o środowisko naturalne, ponieważ wykorzystują energię słoneczną.

Decydując się na połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła, zyskujemy nie tylko na samowystarczalności, ale także niezależności od podwyżek cen prądu, ropy, gazu czy innych surowców wykorzystywanych do wytwarzania ciepła. Co ważne – możemy również zaoszczędzić na montażu, ponieważ instalatorzy zwykle montują je jednocześnie.

Rodzaje pomp ciepła – na co patrzeć?

Pompy ciepła możemy podzielić na dwa rodzaje: gruntowe oraz powietrzne. Oba rodzaje produkują więcej ciepła, niż zużywają prądu i nie wymagają posiadania kotłowni i innych pomieszczeń potrzebnych do składowania przykładowo opału.

Jednak wybierając pompę ciepła do swojego domu, warto podjąć decyzję jeszcze na etapie jego budowy. Szczególnie w sytuacji, kiedy rozważamy montaż pompy gruntowej, która wymaga użycia ciężkiego sprzętu, przez co nasze podwórko może ulec zniszczeniu. Pompy gruntowe sprawdzają się przede wszystkim przy ogrzewaniu centralnym oraz przy ogrzewaniu wody użytkowej. Natomiast powietrzne pompy mają zdecydowanie niższy koszt urządzenia i montażu.

Sprawdzają się idealnie do ogrzewania podłogowego, co również jest coraz częściej stosowane w naszych domach. Ich wadą jest jednak wydajność, która spada wraz z temperaturą oraz hałas – tańsze modele emitują specyficzny dźwięk. Decyzja co do wyboru pompy ciepła zależy od nas samych, ale przed jej zakupem i montażem, warto dokładnie zapoznać się z ofertami producentów.