Docieplenie starych budynków – czy warto?

Docieplenie starych budynków – czy warto?

22 sierpnia 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Chcąc wygodnie mieszkać w starym domu i nie płacić wysokich rachunków za ogrzewanie trzeba przeprowadzić termomodernizację. Jest to bardziej skomplikowane i czasochłonne zadanie niż w przypadku ocieplenia nowych budynków. Stare domy zazwyczaj pozbawione są jakiejkolwiek izolacji, która zapobiegłaby ucieczce ciepła na zewnątrz. Mury na pierwszy rzut oka mogą wyglądać solidnie, jednak w rzeczywistości zbudowane są z materiałów, które przepuszczają ciepło. Jak ocieplić stary dom, by zwiększyć komfort mieszkańców?

Docieplenie starych budynków – co trzeba wiedzieć?

Decydując się na zakup starego domu warto w pierwszej kolejności sprawdzić jego stan techniczny. Trzeba pamiętać, że takie budynki mogą mieć osłabione fundamenty i konstrukcję ścian. Mury w dużym stopniu mogą przepuszczać ciepło, ponieważ pozbawione są jakiejkolwiek izolacji, która byłaby w stanie je zatrzymać.

Częstym problemem starych konstrukcji są także wilgotne ściany, które możemy rozpoznać między innymi po ciemnych śladach grzyba lub pleśni i charakterystycznym stęchłym zapachu.

Obecnie większość właścicieli starych domów, chcąc poprawić komfort mieszkania i jednocześnie obniżyć koszty ogrzewania, myśli poważnie o ociepleniu takiego budynku. Najczęściej docieplenie budynków odbywa się przy pomocy styropianu bądź wełny mineralnej. 

Posiadają one podobne parametry izolacyjne, ale wybór materiału zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Taka termomodernizacja budynku znacząco poprawi komfort mieszkania i pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę.

Termomodernizacja – czy warto?

Wykonanie nowego ocieplenia to bardzo kosztowne rozwiązanie i nie każdego na nie stać. Zrywanie starej termoizolacji wiąże się z dużymi kosztami, uciążliwym remontem oraz znacznym przedłużeniem procesu ocieplania budynku.

Najlepszym pomysłem jest termomodernizacja, czyli poprawa parametrów istniejącego ocieplenia z wykorzystaniem odpowiednich systemów. Jeśli to istniejące jest w dobrym stanie technicznym, warto tylko je pogrubić poprzez zamocowanie dodatkowych płyt ze styropianu lub izolacji z wełny mineralnej. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy.