TOP 4 produkty bankowe pozwalające na oszczędzanie

TOP 4 produkty bankowe pozwalające na oszczędzanie

14 stycznia 2019 0 przez Master Bloger

Jeśli mamy nadwyżkę finansową, chcielibyśmy ją pomnożyć. Co prawda zwykle nie brakuje nam pomysłu, jak ją wykorzystać – na urlop, remont, zakupy – ale lepiej gromadzić środki… no właśnie. Gdzie? Banki oferują wiele produktów – oto najpopularniejsze z tych, które pomogą w oszczędzaniu.

Aby regularnie oszczędzać, trzeba po prostu mniej wydawać, niż zarabiamy. Dla wielu z nas w praktyce nie jest to jednak takie proste. Warto odłożyć nieco oszczędności, ale nie warto trzymać ich w domu – lepiej zdecydować się na wybrany produkt bankowy. Nie ma najlepszego rozwiązania, wiele zależy od naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Warto jednak poznać je bliżej, zanim udamy się do banku – oto nasz TOP 4.

Rachunki oszczędnościowe

Niskie oprocentowanie lokat sprawia, że częściej decydujemy się obecnie na konto oszczędnościowe. Rachunki oferuje każdy bank, gdyż zapewniają nam spokojne i regularne oszczędzanie. Zysk nie będzie ogromny, ale za to bez ryzyka. Co prawda oprocentowanie zależy od wysokości stóp procentowych, polityki finansowej banku, ale także działań konkurencji, więc dobrej oferty czasem trzeba poszukać. Jeśli zaś mamy konto bankowe, osobiste, otwarcie rachunku oszczędnościowego będzie znacznie prostsze – minimum formalności i atrakcyjna oferta są kuszące.

Lokaty terminowe

Lokaty od lat są jedną z najpopularniejszych ofert depozytu – kilka lat temu była na nie niemal moda. Dla klientów to po prostu produkt inwestycyjny, a dla banku sposób na zyskanie kapitału, który przez określony czas może wykorzystywać. Oprocentowanie zależy od wysokości stopy redyskontowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej, ale od kilku lat jest ono mało zachęcające. Jednak rodzajów lokat jest zaś tak dużo, że każdy coś wybierze – m.in. na 3 miesiące, pół roku, rok, lokata nieodnawialna lub odnawialna, progresywna, dobowa itd.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to produkt, którego popularność wciąż rośnie. Poza tym można odroczyć podatek Belki – w przypadku lokat nie mamy takiej możliwości. Wynika to przede wszystkim stąd, że w zasadzie ryzyko nie jest ogromne – jeśli wybierzemy fundusze obligacyjne oraz pieniężne. W przypadku akcyjnych ryzyko już się pojawia, ale idzie w parze z potencjałem. Warto znać podstawy inwestowania, aby właściwie zarządzać środkami finansowymi. Banki stworzyły też dodatkowy produkt – połączenie funduszu z lokatą.

Trener finansowy

Wiele banków ma w swojej ofercie także wsparcie psychiczne – trener finansowy nie tylko odpowiednio doradzi. Ten ekspert sprawdzi i przeanalizuje nasze finanse, aby znaleźć dla nas najlepsze rozwiązanie lub rozpisać plan, dzięki czemu łatwiej będzie nam wyznaczyć sobie cele i ustanowić wspólnie priorytety. Za jego pomoc bank nie nalicza prowizji, nie musimy też korzystać z tych propozycji.