Sweter do koszuli – jaki kołnierzyk?

Sweter do koszuli – jaki kołnierzyk?

28 października 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Koszula to ten element ubioru, który stał się tak popularny, że znajduje się w każdej męskiej garderobie. Nadaje stylizacji elegancji, doskonale wygląda zarówno z dopasowanymi spodniami, jak i tymi od garnituru. Koszule męskie można łączyć także ze swetrami. Ale o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na takie zestawienie? Czy model kołnierzyka jest w tym momencie istotny?

Koszule męskie – rodzaje kołnierzyków

Aktualnie koszule męskie nosi się na różne okazje – zarówno te bardzo oficjalne, jak i nieco mniej. Dlatego też producenci szyją przeróżne modele, które różnią się wzorem, kolorem, krojem, czy choćby rodzajem kołnierzyka. Czy ten ostatni element rzeczywiście jest tak ważny? Okazuje się, że zależy od niego bardzo dużo. Przede wszystkim może pomóc wyeksponować krawat, muchę lub klapy marynarki. 

Wyróżniamy pięć głównych rodzajów kołnierzyka. Wariant włoski wspaniale pasuje do osób, które mają pociągłą twarz. Taką koszulę można nosić na wiele okazji, a jej szczególną zaletą jest to, że krawat pozostaje bardzo widoczny. Tymczasem wersja półwłoska kołnierzyka jest nieco bardziej uniwersalna, ponieważ uważa się, że u każdego. To prosty model, który można pasuje zarówno do muchy, do krawata, jak i świetnie wygląda bez dodatkowych ozdób. 

Smokingi nie nosi się często, ale gdy już wybiera się ten rodzaj ubioru – należy dobrać do nich koszule męskie z odpowiednim kołnierzykiem. Jakim? Wersja łamana jest dosyć nietypowa, ponieważ nie powinno się łączyć jej z krawatem, a jedynie z muchą. Większość kupowanych koszul ma jednak kołnierzyk typu Kent – najpopularniejszy i najczęściej spotykany. Jego uniwersalność sprawia, że pasuje na różne okazje oraz do każdego owalu twarzy. Jaki krawat do niego dobrać? Dobrze, aby był on jak najwęższy, co dodatkowo wysmukli sylwetkę. 

Ostatnim wariantem kołnierzyka, który z powodzeniem znajdziemy na sklepowej półce jest tak zwany button down. To nic innego, jak wersja z dodatkowymi guziczkami, za pomocą których przypinane są skrzydełka. Kiedyś taki kołnierzyk sprawdzał się jedynie w nieformalnych stylizacjach, a dokładniej przy popularnych koszulkach polo. Aktualnie występuje także w eleganckich i klasycznych koszulach, które zakłada się na ważne okazje.

Jakie swetry męskie pasują do koszuli?

Tak popularne połączenie jak koszula i sweter sprawdza się podczas różnych okazji. Jest to najprostszy sposób, aby nieco zminimalizować formalny ubiór, ale jednocześnie czuć się stylowo i elegancko. Widząc już, jakie rodzaje kołnierzyków mogą mieć koszule, warto dowiedzieć się również, czy ma to wpływ na noszony sweter. 

Ważne by zwracać uwagę, jaki dekolt. Różne swetry męskie mogą mieć zarówno niewielkie wcięcie pod szyją, jak i takie, które doskonale eksponuje założony krawat. Najczęściej mówi się jednak, że obowiązuje tutaj pewna ważna zasada – aby chować kołnierzyk. Ma to zapewnić spójny wygląd całej stylizacji. 

Jednak kołnierzyk to niejedyny element, który wpływa na to, że zestawienie to wygląda tak dobrze. Pamiętajmy, że koszule męskie mają różne kroje. Wybierzmy taki, który jest dla nas komfortowy w noszeniu i pozwala na bezproblemowe założenie drugiej warstwy odzieży. Jeżeli mamy problem z dopasowaniem – dodatkowy sweter także będzie wyglądał nieestetycznie. Postarajmy się, aby oba te elementy były odpowiednio skrojone i dobrane do naszego rozmiaru.

Marynarka czy sweter – co jest lepsze? 

Sweter to w rzeczywistości niebanalna alternatywa dla bluzy. Jeżeli lubimy wyglądać stylowo i elegancko, ale jednocześnie zależy nam na odpowiednim komforcie, to właśnie taki duet jest dla nas stworzony. Młodzi mężczyźni mają problem, aby zrezygnować z nieformalnych stylizacji, ponieważ tylko takie kojarzą im się z wygodą. Nic bardziej mylnego – dobrze dopasowany sweter także spełni swoją rolę. Trzeba tylko pamiętać, by nie był to pierwszy lepszy zakup. Konieczne jest zrobienie researchu i przymierzenie kilku dostępnych modeli. 

Marynarkę zostawmy więc na wesela, pogrzeby czy inne oficjalne okazje. Sweter zakładajmy na wyjścia do restauracji, ze znajomymi, rodzinne spotkania czy święta.