Drugie życie kosiarki – jak zadbać o sprzęt ogrodniczy?

Drugie życie kosiarki – jak zadbać o sprzęt ogrodniczy?

8 lipca 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Kiedy zaczyna się sezon wiosenno-letni wśród ogrodników, razem z nim rusza sezon prac ogrodowych. Sianie nasion, koszenie trawy, podcinanie drzew oraz inne prace w ogrodzie – jak chociażby konserwacja mebli ogrodowych. Wszystko po to, aby miło rozpocząć sezon i poczuć lato w pełni. Najczęściej słychać warkot kosiarek, ale by mogły spełniać dobrze swoją funkcję, muszą przejść renowację po okresie zimowym. Kosiarki nie kupujemy przecież co rok, jedna powinna nam starczyć na kilka sezonów, czasem jednak ulegają zniszczeniu drobne części – warto poddać je naprawie i dać kosiarce drugie życie.

Jak przechowywać kosiarkę?

Kosiarkę po sezonie należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem będzie garaż lub komórka gospodarcza, swoją rolę spełni też piwnica. Dobrze aby nie była narażona na warunki atmosferyczne, ale także przechowywanie sprzętu w zbyt ciepłym miejscu, na przykład kotłowni, wpłynie niekorzystnie na urządzenie. Warto zabezpieczyć sprzęt pokrowcem lub przechowywać w oryginalnym opakowaniu. 

Konserwacja kosiarki – porady

Na początku sezonu warto sprawdzić, czy nasz sprzęt nie uległ uszkodzeniu. Należy utrzymać kosiarkę w poziomie, jedynie lekko przechylając do tyłu i oglądając wizualnie poszczególne części. Czystą szmatką, lekko nawilżoną trzeba usunąć zabrudzenia. Należy oczyścić pojemnik przeznaczony na skoszoną trawę, jeśli kosiarka taki posiada.

Najczęściej zniszczeniu mechanicznemu wskutek użytkowania ulega nóż do kosiarki. Po wielokrotnym koszeniu wysokich traw ulega stępieniu, przez co nie spełnia dobrze swojej funkcji i zaburza cała pracę koszenia. Wymiana noża do kosiarki nie jest trudna, dzięki czemu można ją przeprowadzić samodzielnie lub w razie potrzeby zwrócić się do serwisu zajmującego się naprawą i konserwacją sprzętu. 

Nie każda usterka powoduje całkowite zniszczenie sprzętu. Wiele części podlega wymianie i konserwacji. Dzięki takim zabiegom nasza kosiarka będzie w pełni sprawna przez wiele lat. Zaoszczędzone pieniądze w ten sposób możemy przeznaczyć na inne akcesoria ogrodowe, które przydadzą się każdemu ogrodnikowi.