Blacha trapezowa w budownictwie współczesnym

Blacha trapezowa w budownictwie współczesnym

25 marca 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Jednym z przodujących czynników w budownictwie jest ustalenie odpowiedniego budżetu na materiał. Wielu inwestorów poszukuje tanich, sprawdzonych rozwiązań, które przyniosłyby im maksymalne korzyści. Blacha trapezowa to pokrycie dachowe, które jest nie tylko tanie, ale jednocześnie trwałe, a przy tym bardzo łatwe w montażu.

Czym jest blacha trapezowa?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to odpowiednio wyprofilowana blacha, która stosowana jest w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. Blacha trapezowa cechuje się tym, że może zostać użyta zarówno w elewacjach jak i jako okładzina ścian. Dużą jej zaletą jest  bardzo łatwy montaż oraz wysoka wytrzymałość budulca. Bogata gama kolorów sprawia, że dobranie własnej kompozycji w celu zachowania walorów estetycznych jest niezwykle proste.

W budownictwie blacha trapezowa cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród inwestorów, którym bardzo często zależy na szybkim, efektywnym i tanim rozwiązaniu budowlanym.

Blacha trapezowa i jej zalety

Zdecydowanie główną zaletą, którą cechuje się blacha trapezowa, jest jej wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne oraz temperatury. W przeciwieństwie do innych pokryć z materiałów blaszanych blacha trapezowa może być o wiele grubsza, co dodatkowo zwiększa jej trwałość w zetknięciu z uszkodzeniami mechanicznymi. Na warunki klimatyczne w Polsce jest to rozwiązanie idealne, ponieważ przetrwa wichury, mocne ulewy oraz okazyjne gradobicia.

Dla konstrukcji, które nie są zbyt wytrzymałe na obciążenia, blacha trapezowa będzie bardzo dobrą solucją. Nie nasiąka ona wodą i cały czas zachowuje lekką klasę wagową. Ponadto jest ona bardzo łatwa w montażu, przez co czas, jaki zajmuje robocizna, ulega zredukowaniu.

Gdzie stosować blachę trapezową?

Przeważnie blachę trapezową stosuje się w przypadku dużych hal produkcyjnych, fabryk, magazynach czy marketach, ponieważ idealnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju dużych budynkach. Oczywiście nie oznacza to, że nie wykorzystywana jest w przypadku domów mieszkalnych, jednak z reguły stosowana jest wtedy blachodachówka.

Na zakończenie warto wspomnieć, że blacha trapezowa jest często używana jako zadaszenie samo w sobie. Przykładem takiego zastosowania budulca są np. przystanki autobusowe tudzież podesty przed różnymi budynkami użyteczności publicznej.