Budowa altany

Budowa altany

26 kwietnia 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Altana to bardzo przydatne miejsce na działce i w ogrodzie. O ile w ogrodzie altana nie jest niezbędna, o tyle na działce za miastem to jedyne miejsce, gdzie można schronić się przed deszczem, gdy zepsuje się pogoda.

Od czego zacząć budowę altany?

Przed rozpoczęciem budowy należy dowiedzieć się jakie przepisy budowlane obowiązują w naszym kraju. Od 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące budowy altan ogrodowych. Altany o powierzchni 35 metrów kwadratowych można stawiać bez żadnych pozwoleń. Do roku 2015 górną granicę stanowiło 25 metrów kwadratowych.

Aby altana była solidna i przetrwała lata, należy podejść do jej budowy bardzo poważnie. Zaczynamy od wylewania fundamentu, gdyż bez niego żadna budowla nie będzie solidna. Do fundamentów najlepiej użyć betonu wysokiej jakości, który można kupić tylko w znanych i sprawdzonych firmach. Beton Wieluń oferuje beton towarowy oraz jego transport na miejsce budowy. 

Wylany beton należy odpowiednio pielęgnować w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Pielęgnacja betonu jest ważna, aby fundament nie popękał i stanowił solidną podporę dla altany.

Materiał na budowę altany

Altanę można zbudować na kilka sposobów. Można postawić altanę z drewna, która będzie bardzo efektowna, ale jednocześnie dosyć droga. Innym sposobem jest budowa z gotowych elementów. Świetnym rozwiązaniem jest użycie bloczków betonowych, które doskonale nadają się do budowy murów, podmurówek i stopni. Należy dobrze zaplanować położenie drzwi i okien i zostawić wystarczająco duże otwory. Ścieżkę prowadzącą do altany można zrobić z solidnych i bardzo trwałych płyt chodnikowych.

Na pokrycie dachu można użyć papy termozgrzewalnej lub blachy trapezowej. Wszystko zależy od gustu i zasobów finansowych właściciela. Zadaszony taras przed wejściem do altany to również bardzo dobry pomysł. Taki taras może zapewnić cień w bardzo słoneczne dni, a w dni ciepłe, ale deszczowe może stanowić dobre schronienie. Należy jednak uwzględnić wielkość tarasu w pierwotnych planach, aby zrobić odpowiednio dużą wylewkę.