Jak należy konserwować kosiarkę?

Jak należy konserwować kosiarkę?

20 kwietnia 2020 Wyłączono przez Master Bloger

Wszyscy posiadacze działek zgodzą się, że kosiarka lub traktorek to sprzęty niezbędne podczas sezonu wiosennego oraz letniego. Szybko rosnąca trawa musi być stale koszona, co oznacza, że szczególną uwagę należy przyłożyć do tego, aby urządzenie było zawsze gotowe do pracy. Niestety jesień oraz zima to sezon martwy, podczas których sprzęt stoi bezczynnie w garażu bądź szopie i ulega uszkodzeniu. Jak prawidłowo konserwować kosiarkę? Na co zwrócić uwagę? Odpowiemy w niniejszym artykule.

Czyszczenie kosiarki oraz traktorka

Niezależnie od modelu kosiarki bądź traktorka do koszenia trawy, wszystkie urządzenia potrzebują takiej samej uwagi, jeżeli mają posłużyć na długo. Wiele osób zastanawia się, jak należy czyścić sprzęt w sposób nie tylko prawidłowy, ale również skuteczny. Dbając o czystość urządzenia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby po skończonej pracy nie pozostały na nich resztki trawy bądź ziemi. Jeżeli zaschną, mogą doprowadzić do pojawienia się rdzy na metalowych elementach. Szczególną dbałość należy wykazać w stosunku do noży oraz obudowy maszyny.

Najlepszym sposobem czyszczenia sprzętu jest wykorzystanie szczotki bądź wilgotnej szmatki. Nie należy zapominać o koszu oraz kółkach, które z pewnością również będą wymagały pielęgnacji. Zanieczyszczenia pojawią się też w otworach wentylacyjnych oraz wyrzucie trawy. Dla efektywnej pracy, polecamy odpowiednie środki konserwujące. Okazyjnie należy również wymieniać niektóre elementy. Warto korzystać z usług sklepów, które oferują elementy wytwarzane przez renomowanych producentów.

Wymiana części kosiarki oraz traktorka

Skoro już wspomnieliśmy o wymianie poszczególnych części, przybliżymy teraz temat, który jest szczególnie istotny. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym elementem kosiarki, wymagającym sprawdzenia, będą noże. To od ich ostrości zależy, czy trawa będzie koszona w sposób efektywny. Przypominamy, że noże można ostrzyć pilnikiem do metalu, warto je także naoliwić celem zabezpieczenia przed korozją.

Kolejnymi elementami, które powinny być wymieniane, to akumulator do traktorka oraz olej w silniku. Sercem każdego urządzenia jest właśnie silnik, który powinien być zawsze sprawdzany przed pierwszym uruchomieniem maszyny zaraz po zimie. Należy również zawsze skontrolować poziom oleju.