Przewlekłe wrzody żołądka – leczenie

Przewlekłe wrzody żołądka – leczenie

20 sierpnia 2018 0 przez Master Bloger

Wrzody żołądka objawiają się silnym bólem w dołku podsercowym, pojawiającym się 1-2 godziny po posiłku. Przyczyn choroby wrzodowej jest wiele. Za każdym jednak razem może ona doprowadzić do niebezpiecznych, nieraz zagrażających życiu powikłań. Jak sobie radzić z przewlekłymi wrzodami żołądka?

Wrzody żołądka a dieta

Każda osoba cierpiąca na wrzody żołądka powinna stosować się do kilku prostych zasad:

  • jeść lekkostrawne posiłki 5-6 razy dziennie,
  • zrezygnować z potraw smażonych,
  • unikać ostrych przypraw, chrzanu, musztardy, czosnku,
  • nie pić gazowanych napojów,
  • całkowicie zrezygnować z kawy i alkoholu.

Ponadto ważne jest, aby wprowadzić do diety napar z kwiatów nagietka oraz z siemienia lnianego. Dobre efekty przynosi także kuracja kapuściana. Polega ona na przygotowaniu rozcieńczonego kwasu z kapusty kiszonej w proporcji: 1 łyżka kwasu na 6 łyżek. Mieszankę taką należy pić co godzinę po jednej łyżeczce, a w przerwach co dwie godziny spożywać łyżkę twarogu. Picie świeżego soku z kapusty także działa cuda. Nalezy spożywać od 0,5 do 1 litra soku dziennie, pijąc haustami. Kuracja trwa 3-6 tygodni, a w jej czasie należy rygorystycznie przestrzegać diety. Aby chronić powłokę żołądka oraz jelit należy pić dwa razy dziennie herbatkę z kozieratki pospolitej lub herbatkę z mieszanki ziół (melisy, pokrzywy, mniszka pospolitego, prawoślazu, kozłka, ziela krwawnika) trzy razy dziennie, na 30 minut przed posiłkiem.

Medycyna naturalna wskazuje… pijawkę lekarską

Choć leczenie wrzodów żołądka powinno odbywać się pod okiem lekarza i opierać powinno się o odpowiednią farmakoterapię, lekarze coraz częściej proponują leczenie pijawkami, czyli hirudoterapię. Metoda ta od niedawna wraca do łask. Dzieje się tak ze względu na głośne przypadki wyleczeń wielu chorób i skuteczną profilaktykę schorzeń. Ich lista jest naprawdę długa, bowiem ślina pijawki lekarskiej działa bardzo szeroko i dobroczynnie dla naszego organizmu. Jest również skuteczna w leczeniu przewlekłych wrzodów żołądka i dwunastnicy. Sprawdza się także w innych chorobach przewodu pokarmowego, jak np.: zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie wątroby, pęcherzyka żółciowego, hemoroidów.